Είχε κέφια ο Τσακίρης, κέρδισε ο ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

, ,

Σε πολλή καλή μέρα βρέθηκε ο Τσακίρης, με αποτέλεσμα να πάρει απ’ το χέρι τον ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ και να τον οδηγήσει στη νίκη επί της CITY με 4-2 για την 5η αγωνιστική του Κυπέλλου.

Ο επιθετικός των γηπεδούχων ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Τσακίρης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για να έρθει στο 11’ ο ίδιος να διπλασιάσει το αποτέλεσμα. Πριν φύγει το ημίχρονο ο Φώκος με δύο δικά του τέρματα στο 36’ και στο 40’ αντίστοιχα έφερε το ματς στο 2-2. Ωστόσο, ο Θάνος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έστειλε τον ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ με το υπέρ του 3-2 στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο αναμενόταν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Η CITY θα πίεζε για την ισοφάριση και ο ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ για να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα. Οχι μόνο το κράτησε, αλλά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα για τέταρτη φορά. Στο 55’ το σουτ του Τσαμασίρου κατέληξε στα δίχτυα και κάπως έτσι «κλείδωσε» το 4-2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τσολάκης, με βοηθούς τους Γεωργαράκο και Ν. Κουτσόγιαννο.

Την κίτρινη κάρτα δέχτηκε ο Κυπραίος για τον ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ και ο Σέκερης για τη CITY.

ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ: Χατζηγιάννης, Αντιπαριώτης (50’ Κυπραίος (80’ Παπαμεντζελόπουλος)), Αυγέρος, Δεληγιάννης, Ηλίας, Θάνος (64’ Α. Τσαμασίρος), Κοντογεωργίου, Μπαξεβάνης (73’ Μπαλαφούτης), Μπίρδας, Τσακίρης (60’ Αναστασάκης), Β. Τσαμασίρος.

CITY: Ρηγάτος, Γερακάρης, Γκότσης (47’ Λουκέρης), Μαντζουράνης (46’ Κύριος), Μαρκαντάσης (46’ Ν. Λιόλιος), Μαρτσούκος (47’ Γκουγκούσης), Πεπές, Σέκερης, Σκούρας, Τριανταφύλλης, Φώκος (47’ Λευθέρης).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

CITY

Η. Γερακάρης: Ο αγώνας με την ομάδα του ΔΣΑ Δημοσθένη παρόλο που ήταν για εμάς μικρής σημασίας, δώσαμε την βαρύτητα που δίνουμε σε κάθε αγώνα : Να παλέψουμε για την νίκη. Κάτι που δεν καταφέραμε παρόλη την πολύ καλή εικόνα που δείξαμε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Δεχτήκαμε ένα γκολ πολύ νωρίς κάτι που συνηθίζουμε στους τελευταίους αγώνες και είναι κάτι που πρέπει να διορθώσουμε. Τα πατήματα μας τα βρήκαμε περίπου μετά τα πρώτα είκοσι λεπτά που μέχρι τότε είχαμε δεχτεί και δεύτερο γκολ. Καταφέραμε και ισοφαρίσαμε αλλά το τέλος του πρώτο ημιχρόνου μας βρήκε πίσω στο σκορ με τρίτο γκολ από πέναλτι. Το δεύτερο ημίχρονο ενώ παλέψαμε, φάνηκε η κούραση και από τις δύο ομάδες και μετά από ένα τέταρτο γκολ το παιχνίδι έγινε περισσότερο κέντρου με λιγότερο ενδιαφέρον. Σε γενικές γραμμές ένα σκορ που δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα καθώς είχαμε πολλές “κλασσικές” ευκαιρίες τις οποίες δεν καταφέραμε να αξιοποιήσουμε. Η εικόνα όλων των νέων παικτών μας πολύ θετική κι ελπίζω στο μέλλον να καλύψουμε τα κενά που έχουμε σαν ομάδα. Καλή συνέχεια στην ομάδα του Δημοσθένη!

Γ. Περικλάκης: Ένα διαδικαστικού χαρακτήρα παιχνίδι με την έννοια ότι και οι δύο ομάδες ομάδες είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση και αυτό που ενδιέφερε ήταν μόνο η τελική κατάταξη στη βαθμολογία. Δεν παρουσιαστήκαμε αδιάφοροι σε καμία περίπτωση, απλά είχε παρθεί η απόφαση να πάρουν περισσότερο χρόνο συμμετοχής κυρίως οι νέοι μας συμπαίκτες και κάποια άλλα παιδιά που χρησιμοποιούνται λιγότερο σε ματς κανονικών συνθηκών. Με αυτό το σκεπτικό στο παιχνίδι δεν συμμετείχαν καν κάποιοι συμπαίκτες μας οι οποίοι έχουν περισσότερο ουσιαστικό ρόλο στην ομάδα. Η ενδεκάδα ειδικά του 1ου ημιχρόνου κρίνεται ως πειραματική και αυτή του 2ου περισσότερο ισορροπημένη. Χάσαμε τελικά το παιχνίδι και δεν μένω στο αποτέλεσμα. Έγιναν λάθη, αλλά υπήρξε προσπάθεια. Διάθεση δεν διέκρινα πολύ. Η ομάδα δεν είχε καθόλου ένταση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το μόνο που με ενόχλησε ήταν, το ένα ακόμη και μάλιστα 2ο συνεχόμενο παιχνίδι γκολ μόλις στο 3ο λεπτό και το 3ο που το δεχθήκαμε στο 43ο λεπτό. Και τα 2 λόγω έλλειψης συγκέντρωσης όπως πάντα μας συμβαίνει. Θετικό στοιχείο, η αντίδρασή μας στο 0-2 του 1ου ημιχρόνου που έγινε 2-2. Το 2ο ημίχρονο δεν χρήζει ανάλυσης. Ο στόχος της πρόκρισης τελικά επετεύχθη. Είμαστε στα προ ημιτελικά και θα πολεμήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις, ώστε να διεκδικήσουμε μια ακόμη πρόκριση. Σεβόμαστε τον αντίπαλό μας – προέκυψε η ομάδα της AEGEAN – αλλά σε καμιά περίπτωση ούτε μας φοβίζει, ούτε θεωρείται ως το φαβορί. Ξεκινά πλέον ο 2ος γύρος. Όπως είπαμε στόχος μας να πλασαριστούμε σε καλύτερη θέση, ανεβάζοντας την απόδοσή μας, βοηθούμενοι και από τις νέες προσθήκες που κάναμε. Ακόμα βέβαια περιμένω να δω τον νέο μας κίπερ. Αυτή η προσθήκη θεωρώ πως μπορεί να αποδειχθεί κλειδί για την ανάταση στο 2ο γύρο. Καλή συνέχεια στην ομάδα του ΔΣΑ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ σε Πρωτάθλημα, Κύπελλο, αλλά και Δικηγορικό πρωτάθλημα.