Εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της CITY και κέρδισαν οι ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ

,

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι από άποψη θεάματος και δυναμικής, οι ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ επικράτησαν της CITY με 3-1 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΣΕΑ. MVP του παιχνιδιού ήταν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Τσουνάκης.

Αρκετά δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους γηπεδούχους με την κεφαλιά του Χαψά στο 6’ να φεύγει σε κόρνερ. Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε τέσσερα λεπτά μετά και συγκεκριμένα με την κεφαλιά του Θεοδωρόπουλου, όπου μπλόκαρε ο Ρηγάτος. Στο 15’ ο Δριμάλας έχασε το άχαστο για να έρθει στο 20’ ο Πεπονούλας να ανοίξει το σκορ για τις ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ, αφού πρώτα η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του πορτιέρο των γηπεδούχων. Στο 29ο λεπτό ο Μπασινάς με ωραίο σουτ από πλάγια θέση αιφνιδίασε τον Ρηγάτο και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στο 33’ ο τερματοφύλακας των ΑΤΤΙΚΩΝ, Τσουνάκης έκανε την επέμβαση του αγώνα. Μετά από δοκάρι του Στ. Λιόλιου ο Σέκερης έσπρωξε την μπάλα προς τα δίχτυα, αλλά ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων εκτινάχθηκε και πριν αυτή περάσει την γραμμή έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και στο 37’ όπου ο Λουκέρης μετά από ωραίο συνδυασμό πλάσαρε σωστά για το 1-2. Επόμενη τεράστια ευκαιρία για τη CITY, η οποία έπαιζε πολύ καλά ήταν στο 45’. Ο Ηλιόπουλος έδωσε την ασίστ στον Χαψά, ο οποίος δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ μπήκαν πιο δυνατά και απείλησα με τον Κοντόπουλο στο 47’, αλλά το πλασέ που επιχείρησε έπιασε ο Τσίρος που είχε πάρει τη θέση του Ρηγάτο. Στο 61’ ο Κοντόπουλος έδωσε πάρε-βάλε στον Πασουμίδη, ο οποίος έστειλε την μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια, αφού όμως ένα λεπτό νωρίτερα ο Λουκέρης είχε σουτάρει άουτ για τη CITY. Τελικά το τρίτο γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 67’ με τον Σταματόπουλο, ο οποίος πλάσαρε σωστά από κοντά για το 1-3. Σκορ που έμεινε ως το τέλος, αφού η κεφαλιά του Ζαλοκώστα στο 85’ χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γρηγορίου, με βοηθούς τους Λουκά και Ν. Κουτσόγιαννο.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Σκούρας και Μαρκαντάσης για τη CITY και οι Ακριδάς, Πεπονούλας, Λεγάκης, Μωραΐτης και Πασουμίδης για τις ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ. Με δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) αποχώρησε ο Ν. Λιόλιος.

CITY: Ρηγάτος (46’ Τσίρος), Γερακάρης (30’ Σέκερης), Ηλιόπουλος, Κύριος, Ν. Λιόλιος, Στ. Λιόλιος, Λουκέρης, Πεπές (70’ Μαρκαντάσης), Σκούρας (65’ Γκότσης), Τσάκωνας, Χαψάς (65’ Μαρωνίτης).

ΑΤΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ: Τσουνάκης, Ακριδάς (18’ Λεγάκης (70’ Λαγός)), Γεωργακόπουλος, Δριμάλας, Θεοδωρόπουλος, Κοντόπουλος, Μουλάς (46’ Πασουμίδης), Μπασινάς (46’ Ζαλοκώστας), Μωραΐτης, Πεπονούλας (35’ Σταματόπουλος), Τσιαδήμας (46’ Δασκαλάκης).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

CITY

Α. Τσάκωνας:

Γ. Περικλάκης: Ξεκίνησε ο 2ος γύρος του πρωταθλήματος και το κέρδος αυτής της αγωνιστικής για την ομάδα μου, το γεγονός ότι κοιτάξαμε στα μάτια το μεγάλο αντίπαλό μας, δεν τον φοβηθήκαμε και κατεβήκαμε στο παιχνίδι για να διεκδικήσουμε το καλύτερο δυνατόν. Ίσως να δικαιούμασταν και κάτι καλύτερο πέραν της καλής μας εμφάνισης. Ως συνήθως τελικά χάσαμε, όμως, το γεγονός ότι σύμφωνα με τη δημοσιογραφική κάλυψη του παιχνιδιού ως MVP, ανακηρύχθηκε ο αντίπαλος τερματοφύλακας, δίνει μεγάλη αξία στην αγωνιστική παρουσία μας … Κάναμε μάλλον το καλύτερο φετινό μας 1ο ημίχρονο παρότι βρεθήκαμε με 0-2 σκορ στη πλάτη & ΔΕΝ σταματήσαμε ούτε στο 2ο να παλεύουμε. Τα ατομικά λάθη όμως μας οδήγησαν στην ήττα. Μόνο πολλά συγχαρητήρια μπορώ να δώσω στους συμπαίκτες μου για τη συνολική τους εμφάνιση, η οποία δίνει ένα τόνο αισιοδοξίας για τη συνέχεια … Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε μέσα στα γήπεδα με όλες μας τις δυνάμεις αρκεί να μην έχουμε συνεχείς απουσίες και βέβαια το μεγάλο μας θέμα παραμένει το πως θα λύσουμε το γρίφο με τη θέση του τερματοφύλακα. Καλή συνέχεια στην ομάδα των Αττικών Διαδρομών, η οποία παραμένει ο συν διεκδικητής των φετινών τίτλων στην ΕΣ.Ε.Α.