ΕΠΕΒΑΛΛΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΝΟΜΟ Η LE MASSAGE

, ,

Εχοντας τον Καλάλη πολυτιμότερο, η LE MASSAGE κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΝΟΜΟΥ, επικρατώντας με 3-1 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της ΕΣΕΑ.

Μόλις στο 8ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με ωραία εκτέλεση φάουλ του Χρήστου. Ωστόσο, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 38’ ο Ποθητός με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η LE MASSAGE ανέβασε στροφές και πέτυχε το 1-2 με κεφαλιά του Κόντου στο 53’, ενώ στο 70’ ο Καλάλης με ωραίο σουτ έγραψε το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Κωνσταντινάκος, Βασιλείου, Ποθητός, Σφαιρόπουλος για τον ΝΟΜΟ και οι Διακόπουλος, Καλάλης, Παλαιολόγος για τη LE MASSAGE.

ΝΟΜΟΣ: Κοντοδήμος, Βασιλείου, Κόντος, Κουλουρούδης, Κωνσταντινάκος, Παπαλάμπρος, Πασχάλης, Ποθητός, Σφαιρόπουλος, Τσαδήμας, Χασάνης.

LE MASSAGE: Πατέρας, Διακόπουλος (75’ Καλαμπόκης), Εστυλιανίδης (46’ Γιαννουλάτος), Κοντογεωργίου, Καλάλης, Μανιαδάκης, Οικονομάκος (70’ Νίκας), Παλαιολόγος, Φούτζιου (60’ Μπιλάι), Χρήστου (80’ Ορφανίδης), Χρυσανθακόπουλος (75’ Γαλέας).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

LE MASSAGE

Γ. Πάτρας: Αισίως, αλλά υπό τις ίδιες αντίξοες συνθήκες των δυο πρώτων αγωνιστικών του κυπέλλου που προηγήθηκαν, ξεκίνησε κι επισήμως το πρωτάθλημα. Πρεμιέρα λοιπόν και σε αυτόν τον θεσμό για την ομάδα μας απέναντι στο αξιόλογο σύνολο του Νόμου. Ίσως αυτή την φορά κι έχοντας ήδη παίξει δύο επίσημα ματς, το άγχος της πρεμιέρας να μην ήταν τόσο εμφανές, αλλά πάντα το καλό ξεκίνημα σε οποιοδήποτε θεσμό είναι σημαντικό για την  ψυχολογία κάθε ομάδας. Μπήκαμε καλά στο παιχνίδι, παρόλο που παραταχθήκαμε με μια ενδεκάδα εντελώς διαφορετική από το τελευταίο ματς κυπέλλου, λόγω τουλάχιστον τριών μυϊκών τραυματισμών και άλλων προβλημάτων που προέκυψαν λίγες ώρες πριν την σέντρα. Είχαμε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο 20λεπτο και τον έλεγχο του αγώνα και προηγηθήκαμε  νωρίς με ένα τυχερό, αλλά πολύ σημαντικό γκολ για την μετέπειτα εξέλιξη. Στο δεύτερο μισό όμως του πρώτου ημιχρόνου, χάσαμε ανεξήγητα τον χώρο του κέντρου και δεχτήκαμε πίεση από τον αντίπαλο ο οποίος παραλίγο να μας ισοφαρίσει. Όμως ο τερματοφύλακας Πατέρας, μάς κράτησε μπροστά στο σκορ χάρη στις καίριες επεμβάσεις του. Το ημίχρονο έκλεισε με 2-0 μετά από αυτογκόλ σε μια άτυχη στιγμή των αντιπάλων και ίσως λίγο αντίθετα στην ροή του παιχνιδιού ως εκείνο το διάστημα. Στο δεύτερο ημίχρονο κι έχοντας τον αέρα των δύο τερμάτων, μπήκαμε καλύτερα, αποκτήσαμε ξανά τον έλεγχο και θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει άλλες δύο φορές σε ανεπανάληπτα τετ α τετ. Αντ’ αυτού δεχόμαστε ένα τέρμα από ένα “στημένο” κι έτσι τα δεδομένα αλλάζουν εκ νέου και το παιχνίδι αποκτά πάλι μια χροιά ντερμπυ. Μια αμυντική αδράνεια των αντιπάλων όμως, μάς δίνει την δυνατότητα να σκοράρουμε για τρίτη φορά και κάπου εκεί όλα κρίθηκαν. Δεν απειληθήκαμε ξανά κι έτσι το 90λεπτο έληξε με τελικό σκορ 3-1. Πάντα η νίκη στην πρεμιέρα είναι σημαντική, αλλά δυστυχώς ο ρυθμός που προσπαθούμε να αποκτήσουμε μέσω των επίσημων παιχνιδιών διακόπτεται για τουλάχιστον ένα μήνα, γεγονός κακό όχι μόνο για εμάς αλλά και για όλες τις υπόλοιπες ομάδες. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Νόμου για την εμφάνιση τους και καλώς εχόντων των πραγμάτων ανανεώνουμε το ραντεβού μας εντός των τεσσάρων γραμμών για τον επόμενο μήνα. Υπομονή και καλό κουράγιο.