ΜΕ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ Η SUI GENERIS (2-4) ΤΗΝ CITY

, , ,

Την νίκη με 4-2 επί της CITY πήρε η SUI GENERIS εκτός έδρας για την 1η αγωνιστική του κυπέλλου ΕΣΕΑ 2020-2021. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπάτσος.

Από ένα γκολ πέτυχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι του Γιάννη Περικλάκη ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα με σουτ του Λουκέρη στο 23’, αλλά η SUI GENERIS ισοφάρισε με τον Λιβανό στο 32’ επίσης με σουτ. Με το 1-1 πήγαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στα αποδυτήρια.

Φορτσάτoi στο δεύτερο μέρος μπήκαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 60’ ο Ιατρόπουλος έκανε την ανατροπή και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3. Στο 70’ ο Τσιτσίκας με κεφαλιά πέτυχε το 4-1 για να γράψει το τελικό 4-2 ο Φέτσης από πλευράς CITY στο 88ο λεπτό. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 79’ η CITY έχασε πέναλτι με τον Στ. Λιόλιο.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες μετά τις αποβολές των Στ. Λιόλιου και Σακαρούδη.

Την κίτρινη κάρτα δέχθηκε ο Πεπές για την CITY και οι Πασχάλης, Λιβανός και Κωνσταντόπουλος για την SUI GENERIS. Με κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) αποχώρησαν οι Στ. Λιόλιος (CITY) και Σακαρούδης (SUI GENERIS).

CITY: Ρηγάτος, Γερακάρης (55’ Μαρτσούκος), Ηλιόπουλος (70’ Τριανταφύλλου), Κύριος, Λευθέρης, Ν. Λιόλιος, Στ. Λιόλιος, Λουκέρης, Μαρκαντάσης (46’ Φέτσης), Πεπές (65’ Παπαδόπουλος), Σέκερης (60’ Γκότσης).

SUI GENERIS: Γραμμένος, Πασχάλης (65’ Στυλιανίδης), Ρούσσος, Λιβανός (65’ Σακαρούδης), Οικονόμου (55’ Ζέρβας), Ιατρόπουλος (55’ Πουλιάκας), Κορίζης (46’ Αλεξανδρόπουλος), Κωνσταντόπουλος, Λιακόπουλος, Μπάτσος, Θανασούλης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

CITY

Χρ. Ηλιόπουλος (αρχηγός CITY): «Καταρχήν θα ξεκινήσω τις δηλώσεις μου με την ευχή το τέλος της φετινής σεζόν να βρει όλους ανεξαιρέτως τους αθλητές, διαιτητές και παράγοντες εντος και εκτος αγωνιστικού χώρου υγιείς και ασφαλείς. Αναφορικά με το πρώτο μας παιχνίδι η πραγματικότητα ήταν ότι ήμασταν κατώτεροι των περιστάσεων. Θέλαμε πολύ να ξεκινήσουμε με θετικό αποτέλεσμα αλλά δεν τα καταφέραμε. Ασύνδετοι σε όλες τις γραμμές και χωρίς να απειλήσουμε τον αντίπαλο δεν θα είχαμε καλύτερη τύχη. Ελπίζω η εικόνα μας στο επόμενο παιχνίδι να είναι αντάξια των ικανοτήτων μας. Κλείνοντας θέλω να επισημάνω ότι ο εκνευρισμός κάποιων παικτών στο ημίχρονο δε βοήθησε σε κάτι αλλά αντιθέτως μας επηρέασε όλους αρνητικά. Ήμασταν, είμαστε και θα είμαστε πάντα μια καλή παρέα πάνω απ´ολα που κατεβαίνουμε να παίξουμε ποδόσφαιρο για να αθληθούμε και να πάρουμε ότι καλύτερο μπορούμε από κάθε παιχνίδι χωρίς γκρίνιες και παρεξηγήσεις. Οφείλουμε να αφήσουμε πίσω μας τις ασχημες εικόνες του ημιχρόνου και προφανώς να μην τις επαναλάβουμε για κανένα λόγο».

Γ. Περικλάκης (προπονητής CITY): «Πρεμιέρα με το αριστερό για την ομάδα μας. Δίκαιο το αποτέλεσμα απέναντι σε έναν αντίπαλο περισσότερο ‘’διψασμένο…’’ Με την εικόνα που παρουσιάσαμε ειδικά στο 2ο ημίχρονο, δεν θα μπορούσαμε να περιμένουμε πολλά πράγματα. Πολύ μέτρια εμφάνιση και κυρίως πολύ ασθενική h επιθετική μας παρουσία. Η ποδοσφαιρική εμφάνιση των αντιπάλων πρέπει να λειτουργήσει ως μάθημα/παράδειγμα στην ομάδα μας. Η συνέχεια είναι δύσκολη. Υπάρχουν πολλοί τραυματισμοί και επιθετικό πρόβλημα. Θα δούμε με το υπάρχον υλικό ποιες λύσεις θα μπορέσουμε να βρούμε. Όπως παραδοσιακά κάνω κάθε χρόνο, δεν σχολιάζω την διαιτησία. Επειδή είναι απλά το 1ο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς θα πω μονολεκτικά και τέρμα για όλη την υπόλοιπη σεζόν. Είμαι απογοητευμένος από την εικόνα του διαιτητή του αγώνα μας. Όποιος ήταν στο γήπεδο – διαθέτοντας ποδοσφαιρική λογική – με καταλαβαίνει. Καλή χρονιά σε όλους ανεξαιρέτως τους εμπλεκόμενους στην Ε.Σ.Ε.Α. και να καταφέρουμε ομαλά να φθάσουμε στο τέλος της περιόδου. Φυσικά καλή συνέχεια στην ομάδα της SUI GENERIS και στους πολύ καλούς φίλους που συμμετέχουν στο ρόστερ της».

SUI GENERIS

Γ. Μπάτσος: «Ήταν μεγάλη ευτυχία για την ομάδα μας αλλά και πολύ περισσότερο για εμένα προσωπικά να αγωνιστούμε ξανά με παλιούς γνώριμους και φίλους! Και ακόμη περισσότερο ήμουν ευτυχής που έγινε ένας πολύ καλός και δυνατός αγώνας ενάντια στην ομάδα της CITY του Γιάννη Περικλάκη! Ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι για την σαιζόν και μάλιστα υπό την καθοδήγηση του νέου μας προπονητή και γνώριμου των ποδοσφαιρικών σαλονιών Ηλία Αναστασάκου, ο οποίος έχει κερδίσει ήδη τον πλήρη σεβασμό και εκτίμηση των συμπαικτών μου με τις γνώσεις του αλλά κυρίως με το ήθος του. Σε ό,τι με αφορά, ήταν ένα δύσκολο ματς καθόσον αλλεπάλληλοι τραυματισμοί με είχαν κρατήσει εκτός δράσης για πάνω από έναν χρόνο και χάρηκα τόσο για το γεγονός ότι κατάφερα να ανταπεξέλθω όσο και για το τελικό αποτέλεσμα. Περισσότερο όμως από όλα με ικανοποίησε ο τρόπος που αγωνίστηκε η ομάδα μου και ειδικά η πειθαρχία που επέδειξαν τα νεότερα μέλη της ομάδας. Υπάρχουν ακόμα πολλά περιθώρια βελτίωσης, όπως π.χ. στην δεξιά μας πτέρυγα όπου στο πρώτο ημίχρονο είχαμε κάποια δυσλειτουργία αλλά όλα θα βελτιωθούν με τον χρόνο και μέσα από τις προπονήσεις και τους αγώνες. Στα πολύ θετικά του αγώνα επίσης το ήθος των δύο ομάδων αλλά και η εξαιρετική διαιτησία. Καλή συνέχεια στην ομάδα της  CITY και καλό ξεκίνημα σε όλες τις ομάδες της διοργάνωσης».