Πέρασε αήττητος στα προημιτελικά ο ΗΡΑΚΛΗΣ

,

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζαρκαδούλα, ο ΗΡΑΚΛΗΣ επικράτησε της ΕΥ με 4-0 για την 5η αγωνιστική του Κυπέλλου και πέρασε αήττητος στην προημιτελική φάση.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κάτι που αποτυπώνεται και απ’ το τελικό αποτέλεσμα. Από την άλλη πλευρά η ΕΥ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό. Ετσι βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Σκούρτα στο 27’. Εννιά λεπτά αργότερα ο Ζαρκαδούλας διπλασίασε τα τέρματα για τον ΗΡΑΚΛΗ με το 2-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους. Στο 48’ ο Σκούρτας έκανε το 3-0 για να έρθει ο Γάκης στο 86ο λεπτό να γράψει με σουτ το τελικό 4-0. Η ΕΥ δεν μπόρεσε να πετύχει έστω το γκολ της τιμής και αρκέστηκε να μείνει στο μηδέν.

Διαιτητής του ματς ήταν ο Α. Δημητρόπουλος, με βοηθούς τους Σ. Δημητρόπουλο και Τσολάκη.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κορδεράς, Δ. Αλεξίου (60’ Κανελόπουλος), Ατματζίδης, Βουγαζιάνος, Γαλέας, Δημητριάδης, Ζαρκαδούλας, Καραμπέκιος (15’ Λ. Αλεξίου), Σαπαλίδης (46’ Γάκης), Σωτηρόπουλος, Σκούρτας.

ΕΥ: Παπαγιάννης, Ανδρικόπουλος, Βάθης (50’ Παπαδόπουλος), Γελαδάκης, Καλλιμάνης, Κολιάκος, Μεντεσίδης, Νικολόπουλος (70’ Καραπάνος), Παπαγεωργίου, Σακκάς, Τσιάρας.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΗΡΑΚΛΗΣ

Δ. Αλεξίου: Η ομάδα μας έπαιξε τόσο, όσο χρειαζόταν για να κερδίσει το παιχνίδι. Η εξασφάλιση της πρόκριση μας στην επόμενη φάση του κυπέλου από τα προηγούμενα παιχνίδια ήταν μια καλή ευκαιρία να ξεκουραστούν κάποιοι παίχτες αλλά και να δοθεί χρόνος σε κάποιους άλλους ώστε να έχουν κι αυτοί αγωνιστικό ρυθμό. Οι αντίπαλοι ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι για να διεκδικήσουν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση. Ξεκίνησαν πολύ επιθετικά παίζοντας με 2 προωθημένους επιθετικούς. Αυτό όμως είχε σαν αποτέλεσμα να παίζουμε με παίχτη παραπάνω στον χώρο του κέντρου. Μετά το πρώτο 10λεπτο η ομάδα μας άρχισε να βρίσκει ρυθμό, να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα. Καταφέραμε να δημιουργήσουμε φάσεις και να σκοράρουμε από δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αντίπαλοι βγήκαν πιο μπροστά, μας πίεσαν πιο πολύ αλλά χωρίς να καταφέρουν κάτι πιο ουσιαστικό αφού αμυντικά η ομάδα μας στάθηκε καλά. Συγχαρητήρια στους συμπαίχτες μου για την νίκη και την πρόκριση της ομάδας μας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Ευχόμαστε στην ομάδα της Ε.Υ καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.