ΧΙΤΣΚΟΚΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ AEGEAN

, ,

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η AEGEAN αναδείχθηκε νικήτρια απέναντι στη CITY με 4-3 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της ΕΣΕΑ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Γιαννούσιας που σκόραρε δύο φορές.

Η ομάδα του Γιάννη Περικλάκη ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ δύο φορές από το σημείο του πέναλτι. Στο 17’ και στο 37’ αντίστοιχα με τον Σ. Λιόλιο. Ωστόσο, το γκολ του Καλυβιανάκη στο 41’ με κεφαλιά ήταν αυτό που κράτησε στο παιχνίδι την AEGEAN, μειώνοντας σε 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα και έφτασαν στην ισοφάριση με πέναλτι του Γιαννούσια στο 57’. Και πάλι όμως η CITY είχε την απάντηση με το σουτ του Κύριου στο 70’ να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-3. Εννιά λεπτά αργότερα ο Γιαννούσιας ισοφάρισε σε 3-3 για να έρθει ο Ζερβός στο 84’ να πετύχει το νικητήριο τέρμα για την AEGEAN σε ένα χιτσοκικό φινάλε.

Την κίτρινη κάρτα δέχθηκαν οι Στεργίου, Παγωνίδης για την AEGEAN και οι Μαρκαντάσης, Κύριος για τη CITY.

AEGEAN: Κατσιαβός, Haile, Βραχνάκης, Γεωργίου (53’ Ζερβός), Γιαννούσιας, Καλυβιανάκης (69’ Kanchev), Παγωνίδης, Παπανικολάου (67’ Πλιάκας), Στεργίου, Στέφανος, Χατζής.

CITY: Ρηγάτος, Γερακάρης (70’ Παπαδόπουλος), Ηλιόπουλος, Κύριος, Λιόλιος Ν., Λιόλιος Σ., Λουκέρης, Μαρκαντάσης (65’ Φέξης), Μαρτσούκος (46’ Παπαδόπουλος), Πεπές, Σέκερης (73’ Γκουγκούσης).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

AEGEAN

Ν. Σώμος: Ένα καινούργιο Πρωτάθλημα ξεκίνησε για όλους μας με την ευχή να τελειώσουμε με τον δυνατό καλύτερο τρόπο  κι αρχής γενομένης από αυτό το ΜΑΤΣ μακάρι όλα να έχουν την ίδια κατάληξη με πολλά Γκολ κι ωραίο κλίμα μεταξύ των ομάδων. Εμείς παρόλα ότι είχαμε ευκαιρίες για να ανοίξουμε το σκορ από το 1ο ημίχρονο πιστεύω ότι είμασταν νωχελικοι σε πολλές περιπτώσεις με αποτέλεσμα τα 2 πέναλτι που κάναμε κι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 0-2, μετά αντιδράσαμε κι ειδικά στο 2ο ημίχρονο γυρίσαμε το παιχνίδι κι φτάσαμε στην ισοφάριση. Το 3ο τέρμα που δεχτήκαμε μας ταρακούνησε ακόμα πιο πολύ Κι με τις αλλαγές από τον πάγκο αλλά κι εσωτερικές γυρίσαμε ξανά το ματς κι στο τέλος είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε κι με μεγαλύτερο σκορ. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τα ψυχικά αποθέματα που έδειξαν για να γυρίσουν το ματς. Καλή συνέχεια στην ομάδα της CITY κι εύχομαι κι στο 2ο γύρο να έχουμε άλλο ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

CITY

Δ. Φέξης: Η πρεμιέρα του Πρωταθλήματος μάς βρήκε με μηδέν βαθμούς. Ωστόσο η ιστορία έχει δείξει ότι και μεγάλες ομάδες που έχουν πάρει πρωταθλήματα έχουν στραβοπατήσει στην αρχή. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας μας. Με αρκετές απουσίες ,τραυματισμούς και λίγες αλλαγές στο 2ο ημίχρονο , παραλίγο να κλέψουμε το διπλό , από το σεβαστό αντίπαλο την Aegean που κυνήγησε το παιχνίδι μέχρι τέλους. Πιστεύω ότι φέτος η ομάδα μας θα διεκδικήσει πρωτάθλημα και κύπελλο, αρκεί να είμαστε ακέραιοι, χωρίς ελλείψεις. Εύχομαι σε όλες τις ομάδες υγεία και υπομονή ,να επανέλθουμε όλοι δυνατοί για τη 2η Αγωνιστική, όποτε αυτή θα διεξαχθεί.

Γ. Περικλάκης: Αρχικά θέλω να τοποθετηθώ στο ότι και πάλι οδηγηθήκαμε σε αναστολή δραστηριοτήτων. Δεν προλάβαμε καν να κλείσουμε ένα μήνα με επίσημα παιχνίδια – παίχτηκαν μόλις τρία – και δυστυχώς μόλις όλοι νοιώθαμε ότι μπαίναμε/ουμε σε ένα ρυθμό συνεχών αγώνων, πάλι σταματάμε. Προσωπικά πάντως θα πω πως δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος για γρήγορη επανεκκίνηση. Μακάρι να γίνει τόσο σύντομα όσο εξαγγέλθηκε. Στα του αγώνα μας… Έντονες συγκινήσεις, πολλές και συνεχείς ανατροπές και τα συναισθήματα χαράς / λύπης να διαδέχονται το ένα το άλλο. Αυτά είναι τα στοιχεία ενός εντυπωσιακού σε ρυθμό και εξέλιξη αγώνα. Προηγηθήκαμε δύο φορές, είτε με δύο, είτε με ένα γκολ, αλλά τελικά δεν πήραμε ούτε την ισοπαλία. Κάτι λοιπόν δεν κάναμε καλά και αντίστοιχα κάτι διαφορετικό και καλό έκανε ο αντίπαλός μας. Όντως όπως αναφέρει στις δηλώσεις του ο συμπαίκτης μου, προσπαθήσαμε να κλέψουμε το παιχνίδι, όταν ειδικά στο 1ο ημίχρονο, κάναμε 2 επισκέψεις – οργανωμένες βέβαια – στην αντίπαλη περιοχή & κερδίσαμε δύο πέναλτι, όταν ο αντίπαλος είχε τη κατοχή, είχε τις ευκαιρίες, είχε και δοκάρι. Στην επανάληψη τα στοιχεία του αγώνα ήταν διαφορετικά. Παρότι ξανά βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ, η κούραση και οι λιγοστές επιλογές, μας οδήγησαν στην ήττα, όταν ο αντίπαλος, είχε να δείξει και περισσότερη φρεσκάδα με τις αλλαγές του, αλλά το πιο σημαντικό, συνεχή πίστη για την ανατροπή. Στον αντίποδα, εμείς – χωρίς καθαρή σκέψη ελέω της κούρασης – αγχωθήκαμε και κυριάρχησε το πως θα κρατήσουμε το θετικό αποτέλεσμα. Κομβικό για εμένα στην εξέλιξη του αγώνα το ότι οι αντίπαλοί μας μείωσαν στο 41ο λεπτό το σκορ κα πήγαμε στο ημίχρονο με 1-2. Πιστεύω ότι με το 2-0 θα ήταν διαφορετική η εξέλιξη, αλλά το ξέρουμε όλοι μας. Με τον αν, δεν παίζεις ποδόσφαιρο. Θα κλείσω με κάτι που θα το λέω πάντα χωρίς το φόβο στο να παρεξηγηθώ. Μακάρι κάθε εβδομάδα να παίζαμε με αντίπαλο την AEGEAN. Κλείνοντας το μόνο που θα ευχηθώ είναι το να ξανά παίξουμε ποδόσφαιρο το συντομότερο δυνατό. Καλή τύχη σε όλους, με Υπομονή, με Πίστη.